MASCNE

Pandemia i związane z nią obostrzenia odcisnęły mocne piętno na prawie każdej sferze naszego życia. Nawet nasza skóra nie pozostaje im obojętna. Obowiązek zasłaniania ust i nosa za pomocą maseczki powoduje nie tylko uszkodzenia mechaniczne tej części twarzy, ale również może pogłębiać zmiany trądzikowe. Jeżeli zauważasz u siebie w ostatnim czasie narastający problemy z wypryskami w okolicach ust i nosa, to oznacza, że skórze pod maseczką należy poświęcić więcej uwagi. To mogą być symptomy maskne. Słowo maskne jest połączeniem dwóch angielskich słów mask-maseczka oraz acne-trądzik. Pod maseczką utrzymuje się ciepło i wilgoć. Jest to doskonałe środowisko dla rozwoju bakterii i innych drobnoustrojów.

ODPOWIEDNIE OCZYSZCZENIE I NAWILŻENIE SKÓRY

Zachowanie czystej skóry pod maseczką to podstawowa broń w walce z maskne. Warto w tym celu stosować środki, które oczyszczą twarz, ale nie spowodują jej przesuszenia. Sucha skóra pozbawiona jest warstwy ochronnej, a tym samym dużo bardziej narażona na namnażanie drobnoustrojów.

Na twarz warto nakładać krem nawilżający. Jednak nie bezpośrednio przed nałożeniem maseczki. Jeżeli krem nie zdąży się całkowicie wchłonąć i zostanie przykryty materiałem, może powodować podrażnienie skóry.

UNIKANIE DOTYKANIA TWARZY BRUDNYMI RĘKAMI

W trakcie dnia należy unikać dotykania okolic twarzy rękoma. Minimalizuje to nie tylko ryzyko zarażenia koronawirusem, ale również zapobiega przenoszeniu wszelakich bakterii i wirusów na twarz.

REZYGNACJA Z MAKIJAŻU

Jeżeli rezygnacja z makijażu jest niemożliwa, warto sięgnąć po produkty o lekkiej konsystencji. Należy unikać stosowania ciężkich podkładów, które mogą spowodować zatykanie porów. Skóra w takiej sytuacji zacznie produkować więcej sebum i stanie się podrażniona.

CZĘSTE PRANIE MASECZKI, UŻYWANIE MASECZEK JEDNORAZOWYCH

Na noszonej maseczce gromadzą się bakterie, brud oraz wydzieliny skóry. Dlatego maseczka powinna być prana regularnie. Najlepszym rozwiązaniem jest wypranie jej od razu po powrocie do domu, aby wyeliminować rozprzestrzeniania się zarazków w pomieszczeniach. Maseczkę należy prać w temperaturze min 60 oC oraz wyprasować przed kolejnym założeniem.

W przypadku wyboru maseczki jednorazowej, jak sama nazwa wskazuje, można ją założyć tylko jeden raz. Nie nadaje się do ponownego użycia.

ZABIEGI NA TRĄDZIK

Jeżeli pomimo zachowania wszelkiej ostrożności na twarzy pojawiły się niechciane zmiany skórne można podjąć z nimi walkę. W przypadku, gdy od dłuższego czasu problemy skórne nie ustępują, warto udać się na konsultację do lekarza.

Zabiegi laserowe to jeden z najskuteczniejszych sposobów leczenia trądziku. Nie tylko niweluje go, ale również pobudza procesy regeneracyjne w głębszych partiach skóry, dzięki czemu po zabiegu pacjenci mogą zauważyć znaczną poprawę jej kondycji. Laser ETHEREA oddziałuje również bezpośrednio na bakterie odpowiedzialne za powstanie stanu zapalnego i prowadzi do ich zniszczenia. Laser poza zmianami trądzikowymi, pozwoli również zminimalizować ewentualne blizny i przebarwienia potrądzikowe. Efektem serii zabiegów jest zastąpienie zniszczonej warstwy skóry, nową i zdrową, a także intensywna regeneracja jej głębszych partii.

powrót do listy